Jak dbać o nowy tatuaż

Jak obchodzić się z tatuażem po jego wykonaniu

Osoba robiąca sobie tatuaż powinna wiedzieć, że prawidłowe wygojenie tatuażu jest równie ważne, jak prawidłowe wykonanie wzoru. Tatuaż to wspólna praca- zarówno artysty jak i osoby tatuowanej. Odpowiednia pielęgnacja tatuażu w okresie gojenia ma kluczowe znaczenie dla jego ostatecznej jakości. Nieprawidłowe dbanie o gojący się tatuaż oraz niestosowanie się do zaleceń może skutkować tym, że wzór po wygojeniu nie będzie wyglądał tak, jak się spodziewaliśmy.

 

Jak prawidłowo przebiega proces gojenia tatuażu:

W pierwszym okresie (1-3 dni):

 1. Tatuaż należy smarować maścią wspomagającą gojenie (np., Alantan Plus Maść) oraz zakrywać folią spożywczą. Przed każdym zabiegiem smarowania należy obowiązkowo umyć ręce.
 2. Tatuaż należy zachować w czystości, nie należy go nadmiernie moczyć. Tatuaż należy delikatnie przemywać niedużą ilością bieżącej, letniej wody z użyciem mydła. Używanie różnego rodzaju myjek, gąbek, peelingu może podrażniać tatuaż.
 3. Nie powinno się stosować mocno perfumowanych kosmetyków oraz tych zawierających alkohol. Tatuaż należy osuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym, w żadnym wypadku nie należy stosować ręczników wielokrotnego użytku.
 4. Wskazane jest chronić tatuaż przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, np: obtarcia, obicia, duże obciążenie mięśni (np. praca fizyczna, ćwiczenia, siłownia).
 5. W czasie gojenia nie opalamy tatuażu, unikamy solarium oraz intensywnej ekspozycji na słońce.
 6. Zalecana jest abstynencja alkoholowa. Alkohol osłabia odporność organizmu,
  a ponadto podnosi ciśnienie, co powoduje zwiększenie krwawienia, utrudniającego proces gojenia. Należy unikać również dużych ilości kawy.

W drugim okresie gojenia (4-14 dni):

 1. Tatuaż należy smarować kremem pielęgnacyjnym (Alantan Plus Krem). W tym okresie nie trzeba już używać folii dla zabezpieczenia tatuażu.
 2. Tatuaż nie powinien być nadmiernie moczony w wodzie (basen, długie kąpiele).
 3. Nadal unikamy opalania się, solarium oraz intensywnej ekspozycji na słońce.
 4. Wskazane jest chronić tatuaż przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, np: obtarcia, obicia, duże obciążenie mięśni (np. ciężka praca fizyczna, ćwiczenia, siłownia).
 5. Tatuażu nie należy drapać pomimo swędzenia. Nie należy zdrapywać pojawiających się strupków.

Po zakończeniu procesu gojenia (po około 14 dniach):

 1. Należy regularnie dbać o tatuaż. Zaleca się nawilżanie skóry po każdej kąpieli.
 2. Podczas ekspozycji na słońce należy używać kremów z wysokim filtrem.


ALTERNATYWA DLA FOLII - Specjalistyczny opatrunek  (po 1 dniu):

Istnieje możliwość zastosowania specjalistycznego opatrunku ułatwiającego gojenie tatuażu.  Opatrunek ma charakter przezroczystego plastra (filmu) i działa na zasadzie "sztucznej skóry" przylegając ściśle do świeżego tatuażu. Plaster chroni skórę, nie zsuwa się i nie przemieszcza. Pierwszego dnia po ukończeniu tatuażu należy pielęgnować skórę tradycyjnie, czyli za pomocą kremów lub wazeliny i folii. Po tym czasie należy przemyć tatuowane miejsce letnią wodą z mydłem, następnie dokładnie osuszyć i nakleić opatrunek. Ochronny opatrunek można nosić przez 3 - 4 kolejne doby bez potrzeby uciążliwych zmian folii i czynności z tym związanych.
Dodatkowo opatrunek:

 • chroni przed zakażeniem
 • nie zakłóca swobodnego oddychania skóry
 • doskonale dopasowuje się do kształtów ciała
 • umożliwia stałą kontrolę stanu tatuażu
 • można go bezboleśnie zdjąć przy użyciu wody, równocześnie nie podrażniając nowo utworzonego naskórka
 • jest wodoodporny, co umożliwia codzienną higienę ciała

Klient otrzymuje opatrunek do samodzielnego naklejenia po 1-szym dniu gojenia. Koszt opatrunku to 20 zł (bez względu na wielkość tatuażu).
Jeden opatrunek starcza na 3-4 dni noszenia bez konieczności zdejmowania.

 

Możliwe reakcje skóry po wykonaniu tatuażu:

Proces gojenia się tatuażu zawsze jest kwestią indywidualną. Opisane reakcje mogą pojawiać się w różnym nasileniu i przebiegać w różnym tempie.

ODRĘTWIENIE – USTĘPUJE PO 24 H

Może wystąpić również chwilowe odrętwienie oraz pulsowanie w miejscu wykonania tatuażu. Objawy zwykle zaczynają ustępować po 24h od wykonania.

ZACZERWIENIENIE – USTĘPUJE PO 48 H

Zaczerwienienie jest reakcją skórną powstałą przez naruszenie tkanki oraz podrażnienie skóry. Występuje praktycznie zawsze, chociaż bywa często prawie niezauważalne.

OPUCHLIZNA – USTĘPUJE PO 48 H

Opuchlizna powstaje przy delikatnej skórze oraz przy długich sesjach. Możemy doświadczyć tego objawu również w miejscach takich jak dłonie, stopy okolice kości.

GORĄCZKA – USTĘPUJE PO 24 H

Może wystąpić podniesiona temperatura organizmu oraz ogólne zmęczenie. Jest to reakcja na wykonany zabieg oraz bezpośrednią ingerencję mechaniczną.

OCZYSZCZANIE – USTĘPUJE PO 3 DNIACH

W kolejnych godzinach z tatuowanego miejsca będzie wydzielać się osocze. Razem z nim organizm będzie pozbywał się resztek tuszu.

POTÓWKI – USTĘPUJE PO 3 DNIACH

W początkowym okresie gojenia możemy zaobserwować pojawiające się pod folią potówki, czyli małe, swędzące krostki. Spożywanie wapnia może rozwiązać ten problem.

ZASINIENIE – USTĘPUJE PO 5-7 DNIACH

Siniaki występują w miejscach najdelikatniejszych, najczęściej towarzyszą tatuażowi wykonywanemu na żebrach, stopach, dłoniach oraz w okolicach kości.

ZGRUBIENIE KONTURU – USTĘPUJE PO 5-7 DNIACH

W miejscach blisko kości może dojść do zgrubienia konturu, jest to miejscowa opuchlizna -
w tym czasie kontur może wydawać się krzywy, jednak to minie wraz z ustąpieniem objawu.

ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA – POJAWIA SIĘ PO 7 DNIACH

W miejscu tatuażu możemy zaobserwować łuszczący się płatami naskórek. Proces ten może budzić niepokój, jednakże jest on zjawiskiem naturalnym i pożądanym. Po zejściu starej warstwy naskórka tatuowane miejsce pokrywa się świeżym, zdrowym naskórkiem. Wówczas tatuaż uznajemy za zagojony. Dotyczy to szczególnie wzorów o dużym obszarze wypełnienia.

OBJAWY NIEPOŻĄDANE – WYMAGA KONSULTACJI LEKARSKIEJ

 • obfite krwawienie z tatuowanego miejsca
 • zaropienie bądź objawy zakażenia
 • wysypka w miejscu wykonania wzoru (na i wokół tatuażu)
 • brak czucia w tatuowanym miejscu i okolicy
 • stan zapalny i owrzodzenie
 • ziarnistość skóry
 • atrofia mięśni, osłabienie mięśnia

SPOKOJNIE! 🙂 Większość wymienionych powikłań nie ma prawa bytu przy zachowaniu odpowiedniej higieny, warunków pracy oraz przy wyborze dobrych, sterylnych narzędzi. Pozostałe objawy, takie jak wysypka bądź ziarnistość, spowodowane są reakcją alergiczną organizmu. Trzeba wiedzieć, że odsetek uczuleń na tusze jest niewielki.

Odpowiedzialność za ewentualne skutki wynikające z nieprzestrzegania podanych zaleceń ponosi klient. Tatuator jest w stanie zagwarantować 100% higieny jedynie do momentu zakończenia pracy, reszta sukcesu zależy od samego klienta.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Top